Sprzedaż nieruchomości przez pośrednika. Jaką umowę podpisać?
Pojęcie nieruchomości, najczęściej kojarzone jest z domami i mieszkaniami, jednak oznacza ono również różnego działki począwszy od budowlanych, przez komercyjne, a skończywszy na leśnych. O ile sprzedaż mieszkania zwłaszcza w dużym mieście, z reguły nie jest bardzo trudna to, jeśli chodzi o domy czy działki w mniej atrakcyjnych rejonach, proces ten może się znacząco przedłużać.
W większości przypadków właścicielom zależy na w miarę szybkim zbyciu nieruchomości za jak najwyższą cenę, dlatego z zapałem przystępują do sprzedaży, przy czym często niestety nie posiadają niezbędnej do tego wiedzy. W konsekwencji, po jakimś czasie zaczynają odczuwać frustrację na skutek minimalnego zainteresowania swoją ofertą i rozważają sprzedaż nieruchomości przy pomocy profesjonalnego pośrednika.
Rozmowa z agentem nieruchomości
Pierwszy kontakt z biurem nieruchomości, zazwyczaj rodzi pytanie o rodzaj zawieranej umowy. Warto zaznaczyć, że pisemna umowa pomiędzy pośrednikiem, a osobą zainteresowaną sprzedażą nieruchomości jest wymagana przez prawo i wszelkie inne ustalenia ustne są nieważne. Pośrednik powinien przedstawić klientowi rodzaje zawieranych umów oraz ich cechy i konsekwencje, gdyż podpisywanie wszelkich dokumentów ma sens po dokładnym zapoznaniu się z ich treścią.
Pośrednictwo w sprawie sprzedaży nieruchomości na podstawie umowy otwartej
W pierwszym odruchu większość klientów wybiera ten właśnie rodzaj umowy, gdyż zapewnia ona możliwość współpracy z wieloma różnymi biurami nieruchomości. To daje nadzieję na szybsze znalezienie nabywcy i stwarza poczucie większych możliwości. Niestety rzeczywistość jest inna, gdyż tak naprawdę agent nie poświęci tyle czasu i pieniędzy ile powinien, na promocję sprzedaży nieruchomości, którą zajmują się też inne biura i nie wiadomo, kto ostatecznie otrzyma prowizję. W związku z tym zlecenie w każdym z biur jest traktowane jak setki innych i szanse na znalezienie nabywcy zamiast rosnąć – maleją.
Umowa na wyłączność
Ten rodzaj umowy na podstawie, której tylko jedno biuro jest upoważnione do reprezentowania interesów klienta, wbrew pozorom jest korzystniejszy zarówno dla pośrednictwa jak i dla właściciela zbywanej nieruchomości. Agent, który ma pewność, co do przyszłej prowizji dołoży wszelkich starań, aby doprowadzić do sprzedaży.
W tym celu wykorzysta wszystkie dostępne metody promocji wliczając w to wyróżnione ogłoszenia na portalach internetowych czy banery i tablice reklamowe oraz profesjonalne zdjęcia nieruchomości. Pośrednik doskonale zna ofertę i aktywnie poszukuje potencjalnych nabywców stosując najnowocześniejsze techniki marketingowe i wkładając w to maksimum zaangażowania.
Nieruchomości nad morzem
Klienci zainteresowani sprzedażą nieruchomości w województwie zachodniopomorskim, mogą skorzystać z bogatej oferty tutejszego pośrednictwa. Agenci pomogą w sprzedaży domów, mieszkań i działek w Świnoujściu oraz pobliskich miejscowościach, gwarantując pełne zaangażowanie i wieloletnie doświadczenie.