Sprzedaż domów – o czym powinni pamiętać właściciele

dom na sprzedaż klucze

Sprzedaż każdej nieruchomości to nie lada przedsięwzięcie i wymaga od właściciela sporego zaangażowania. Warunkiem sukcesu jest dobre przygotowanie zarówno samego lokalu czy budynku jak siebie, gdyż zdarza się, że to właśnie osoba sprzedająca jest przyczyną powtarzających się niepowodzeń. Z reguły dużo trudniej jest sprzedać dom niż mieszkanie, dlatego warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami przy sprzedaży domów.

Dom nieprzygotowany do sprzedaży

Właściciele domów, często zapominają, że każdy produkt, jeśli ma znaleźć nabywcę musi odpowiednio i interesująco wyglądać. Dotyczy to również domów, które w momencie podjęcia decyzji o sprzedaży stają się po prostu towarem. Dlatego, trzeba dołożyć starań, aby nieruchomość była zadbana, posprzątana i pozbawiona nadmiaru mebli i ozdób. Czasem warto zainwestować niewielką nawet sumę pieniędzy i pomalować ściany, czy naprawić płot. Nic tak nie zniechęca do kupna domu jak bałagan, brud i zaniedbanie.

Właściciel również może być nieprzygotowany…

Niestety, zdarza się, ze właściciele są zbyt emocjonalnie związani ze swoim domem, co uniemożliwia im podejmowanie racjonalnych decyzji i prowadzenie profesjonalnych negocjacji. Znane są przypadki notorycznego odwoływania warunków wstępnych ustaleń i zrywania umów, ponieważ właściciel tak naprawdę nie potrafi rozstać się ze swoją nieruchomością. Ogłoszenia o sprzedaży takich domów latami pojawiają się na stronach internetowych, lecz obarczone złą sławą nie budzą już zainteresowania.

Wycena nieruchomości do sprzedaży nieadekwatna do stanu faktycznego

Wiadomo, że każdy sprzedający chce jak najwięcej zarobić. Często jest to powodem złej wyceny nieruchomości, która jest podyktowana względami emocjonalnymi, porównaniem z sąsiednimi domami (co nie zawsze jest dobrym odnośnikiem) lub sztywnymi założeniami co do pożądanej kwoty.

Słaba promocja nieruchomości

Klientów trzeba zachęcić, żeby w ogóle chcieli obejrzeć dom. Służą do tego różnego rodzaju portale ogłoszeniowe. Należy jednak pamiętać, że takich ogłoszeń jest mnóstwo i jeśli treść anonsu będzie mało precyzyjna, a zdjęcia nieciekawe i pokazujące np. bałagan w oferowanym domu, to szanse na to, że kogoś to zainteresuje są znikome.

Brak wsparcia agenta nieruchomości zajmującego się sprzedażą domów

Sprzedaż domów to niełatwe zadanie i wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i zdobycia odpowiedniej wiedzy. Dlatego, z reguły korzystniej jest zdać się na doświadczenie dobrego biura nieruchomości, które dysponuje o wiele lepszymi narzędziami marketingowymi niż właściciel.

Brak wyeksponowania zalet domu na sprzedaż

Wiadomo, że znacznie prościej jest znaleźć nabywcę nieruchomości w trakcyjnej miejscowości i na pewno większe zainteresowanie wzbudzi dom na sprzedaż w Świnoujściu czy Międzyzdrojach niż w małej wiosce na przysłowiowym „końcu świata”. Jednak każda nieruchomość ma swoje plusy, należy je tylko znaleźć i podkreślać. Przykładowo, może to być dom nadający się na prowadzenie działalności gospodarczej lub zbudowany na dużej działce umożliwiającej hodowlę zwierząt.

Pamiętać należy, że ludzie szukają różnych nieruchomości i pod różne cele i czasem to, co wydaje się być przeszkodą staje się atutem. W takich sytuacjach przydać się może współpraca z agentami zajmującymi się sprzedażą domów, gdyż mogą oni równocześnie pracować dla klienta poszukującego domu o specyficznych warunkach.