Inwestycja w nieruchomość – stosunek do rankingów

Od wielu lat powstają różnego rodzaju rankingi najbardziej atrakcyjnych miejsc, jeśli chodzi o inwestycję w nieruchomość. Oczywiście są brane pod uwagę różnego rodzaju kryteria, z którymi jednak nie wszyscy się zgadzają. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki nim, można stworzyć własny, uniwersalny ranking, który oceni, gdzie warto zainwestować swoje pieniądze.

W góry? Nad morzem? Nad Jeziorem? Lokalizacja nieruchomości podstawowym kryterium wyboru

Jeśli już podjęliśmy decyzję, że inwestujemy pieniądze w jakąś konkretną nieruchomość, warto zastanowić się gdzie zamierzamy zamieszkać. W tym wypadku wybór nie może być zły. Zasada jest prosta: w danym miejscu musimy czuć się dobrze.

Podstawową rzeczą, którą trzeba ‘rozeznać’ ma dotyczyć ewentualnej lokalizacji. Zdecydowana większość badanych, których poproszono w wskazanie miejsca swojej emerytury podała, iż widzi się na niej, w niewielkim domu nad morzem, w górach lub nad jakimś jeziorem. Jednak nie każdy, kto przeprowadza się z dużej metropolii potrafi od razu przystosować się do życia w małej miejscowości gdzieś nad morzem. Zdarza się, że taka inwestycja w nieruchomość jest chwilowa, gdyż nie spełnia ona naszych miejskich przyzwyczajeń. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór lokalizacji naszej potencjalnej nieruchomości.

Mieszkanie w domu, bloku, apartamencie? Ogromne możliwości wyboru potencjalnej nieruchomości

Jeszcze kilka lat temu nieruchomość zwana domem poza miastem kojarzyła się z miejscem, gdzie jest piec, nie ma łazienki, a toaleta może mieścić się z pominięciem właściwej części mieszkalnej. Faktycznie, takie nieruchomości były a nawet nadal są. Dziś jednak na rynku mamy dostępnych wiele można by rzec ultranowoczesnych nieruchomości, które niczym nie przypominają tych opisowych.

Takie domy budowane są obecnie w niewielkich miejscowościach, głównie kojarzonych z miejscami związanymi z turystyką. Doskonałym przykładem są miejscowości nadmorskie. Obecnie można spotkać wiele nowoczesnych nieruchomości w takich miastach jak Międzywodzie, Międzyzdroje, Świnoujście czy Dziwnów. Jeszcze parę lat temu, kojarzyły się one z nieruchomościami poniemieckimi lub domami budowanymi w stylistyce peerelowskiej. Dziś szybciej w Dziwnowie czy miastach znajdujących się na terenie Wolina znajdziemy nowoczesną ofertę kupna nieruchomości, niż w nie jednej miejskiej aglomeracji.

Oczywiście nie ma też problemu z wyborem rodzaju danej nieruchomości. W miastach do 10.000 tysięcy mieszkańców jeszcze parę lat temu ciężko było znaleźć ofertę sprzedaży np. wysokiej klasy apartamentu. Dziś nawet niewielkie miejscowości jak Międzywodzie czy Międzyzdroje posiadają bardzo bogatą i niezwykle zróżnicowaną ofertę sprzedażową dotyczącą nieruchomości.

Warto śledzić wszystkie możliwe rynki nieruchomości

Nadmorskie miejscowości takie tak Świnoujście, Międzywodzie czy Międzyzdroje coraz więcej inwestują w jak najbardziej atrakcyjne warunki, które mają być przydatne do budowy nowych nieruchomości. Miasta starają się maksymalnie urbanizować i uzbrajać miejskie działki, tak aby były jak najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

Oczywiście nie tylko wielcy deweloperzy inwestują w miejskie nieruchomości. Coraz więcej prywatnych osób pojawia się na różnego rodzaju przetargach organizowanych przez władze miejskie. Więc jeśli interesuje nas sama działka, to warto śledzić zarówno lokalną prasę jak i portale z ogłoszeniami dotyczącymi miejskich przetargów związanych z nieruchomościami. Jest to bardzo często doskonała okazja, aby okazyjnie i atrakcyjnie kupić miejską nieruchomość. Wówczas można koszty dotyczące inwestycji w nieruchomość bardzo realnie zmniejszyć. Zaoszczędzone pieniądze mogą pomoc, chociażby z doposażeniu domu, który np. zamierzamy na działce wybudować.