Budowa domu pod wynajem? Opłacalność inwestycji

W Polsce kupuje się nieruchomości. W zasadzie wszystkie rodzaje. W przeciwieństwie np. do naszych zachodnich sąsiadów – Niemców, w Polsce nie ma bardzo mocno rozwiniętego rynku nieruchomości wynajmowanych. Uważa się, iż w Niemczech są miasta gdzie nawet 80% zamieszkiwanych lokali jest wynajmowanych. W Polsce te proporcje są inne i ma to związek z wieloma względami.

Dlaczego wolimy kupować nić wynajmować?

Socjologowie spierają się, dlatego tak naprawdę w Polsce istnieje taki trend, który mówi, ‘że mieszkać to trzeba we własnym M’. W Niemczech, Anglii a w szczególności Belgii i Holandii, większość obywateli wynajmuje mieszkania. Od bardzo różnych instytucji – spółdzielni, osób prywatnych, czy od państwowych developerów, którzy np. w Holandii są bardzo silną gałęzią rynku nieruchomości.

Zachód pokazuje nam Polakom, że wynajmowanie nawet przez całe życie mieszkania nie jest niczym złym. W Polsce dość powszechna jest opinia, że, ‘po co płacić komuś za wynajem, jak można wziąć kredyt i spłacać już wtedy swoje mieszkanie’. Oczywiście rodzi się pytanie, czy stanowi to jakąkolwiek różnicę, czy płaci się raty dla banku? Czy dla osoby wynajmującej? Zarówno bank jak i wynajemca zarabiają, proporcje są różne, ale jednak, każda z tych stron ma w nas swojego klienta.

Masz pieniądze? Inwestuj w nieruchomości pod wynajem

Jeśli jesteśmy sobie w stanie sprawić nieruchomość załóżmy, że będzie to dom, warto pomyśleć czy nie warto go wynająć. Idealnym przykładem tego typu biznesu jest polskie pomorze. Tam coraz częściej można spotkać osoby budujące domy właśnie pod wynajem. Forma samego najmu jest bardzo różna. Dom może służyć najemcy, jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (noclegi, pensjonat) czy być zamieszkiwany przez jakąś konkretną rodzinę. Ta druga forma najmu, jest rzadka, choć trend z zachodu i u nas zaczyna zbierać swoje plony.

Dlaczego warto taką nieruchomość wynająć?

Pomorze, głównie te miejsca atrakcyjne turystycznie (Wolin z Międzyzdrojami lub Międzywodziem czy Świnoujście) są regionem bardzo rozwojowym. Obszarem zachodniego pomorza interesują się nie tylko inwestorzy z Polski, ale także sąsiedni Niemcy, którzy o ile nic się nie zmieni, już wkrótce będą mogli bez problemu kupować ziemię pod inwestycję w naszym kraju.

Samo wynajęcie domu czy innej nieruchomości nie jest także trudne, gdy mówimy o regionie pomorskim. W Międzyzdrojach czy Międzywodziu, turyści w większym lub mniejszym natężeniu, ale są cały rok. Pensjonaty powstają w coraz to nowszych dzielnicach miast takich jak Przytór, Karsibór czy Łunowo, co oznacza, że rynek nieruchomości w tych miejscach także bardzo się rozwija.

Droga inwestycja w nieruchomość? Tak, ale szybko się zwróci

Oczywiście zakup działki, budowa domu, wykończenie i wyposażenie całej nieruchomości to inwestycja nie tylko czasochłonna, ale także nie tania. Problemu nie stanowi jednak samo wynajęcie. Uznaje się, iż najatrakcyjniejsze miasta i miasteczka pomorza zachodniego (Międzyzdroje, Świnoujście, Międzywodzie czy Dziwnów) to miejsca gdzie na wynajem swojego lokalu czeka się najkrócej. Wszystko zależy od charakteru nieruchomości, standardu wykończenia oraz od lokalizacji. Jednak pomorze zachodnie z wyspą Wolin to miejsce, gdzie nie ma problemu z dostępem do ciekawych punktów.

Ciężko jest także dokładnie określić jak szybko nieruchomość, którą zamierzamy wynajmować się zwróci. Jednak nie ma wątpliwości – zwróci się. A przekonanie wynika z tego, iż region jak i cały czas nie do końca ‘nasiąknięty’ rynek turystyczny sprawiają, że inwestowanie w nieruchomości w regionie pomorza zachodniego, jest cały czas bardzo atrakcyjne.

Warto stale śledzić rynek nieruchomości, albo rozejrzeć się nad atrakcyjną działką. Tego typu inwestycja powinna się, odpowiednio prowadzona, bardzo szybko zwrócić.