Wynajem mieszkań – jak znaleźć najemców?

Inwestowanie w zakup różnego rodzaju nieruchomości staje się w Polsce coraz popularniejsze. Jest to dobra alternatywa dla lokat bankowych, choć oczywiście nie wszyscy są do niej przekonani. Zwolennicy inwestowania swoich pieniędzy poza bankiem, często decydują się na wynajem mieszkań, które wcześniej zakupili za gotówkę bądź na kredyt, czyniąc z nich stałe źródło dodatkowego dochodu. W ten sposób mieszkania stają się nie tylko lokatą kapitału, ale co miesiąc przynoszą konkretne zyski. Pomysł wydaje się być interesujący, jednak pamiętać należy, że, aby inwestycja tego typu rzeczywiście się opłacała, trzeba się do niej dobrze przygotować.

Wynajem mieszkań – najczęstsze obawy

Nie każdy lubi ryzyko, a takim jest na pewno zakup mieszkania, które z założenia ma przynosić comiesięczne dochody. Może się okazać, że wszystkie nasze oczekiwania mijają się z rzeczywistością i w efekcie mieszkanie zamiast na siebie zarabiać stoi puste, a my musimy spłacać zaciągnięty kredyt. Dlatego, niektórzy boją się takiej inwestycji argumentując to szeregiem problemów, na jakie natknąć się mogą właściciele wynajmowanych mieszkań.

Wśród nich najczęściej wymienia się:

 • Brak ciągłości w wynajmie mieszkania spowodowany problemami ze znalezieniem odpowiednich najemców,
 • Obawę przed zniszczeniem mieszkania przez lokatorów,
 • Niechęć do zaciągania kredytu i strach przed problemami z jego spłacaniem,
 • Przekonanie o braku wiedzy i umiejętności potrzebnych do zakupu i wynajmu mieszkania.

Oczywiście nie są to obawy bezpodstawne i nawet dobrze jest, jeśli przyszły właściciel mieszkania jest świadomy problemów, które mogą wystąpić, gdyż dzięki temu może przedsięwziąć kroki, które pomogą mu ich uniknąć. Największy wpływ na powodzenie inwestycji ma szybkie znalezienie odpowiednich i rzetelnych najemców, którzy będą regularnie płacili wyznaczony czynsz, dlatego warto się trochę postarać, aby nasza oferta została zauważona.

Jak dać się znaleźć najemcy?

Wynajem mieszkania zaczyna się od szukania najemców. Jednak to szukanie w rzeczywistości polega na tym, aby tak przedstawić naszą ofertę, by potencjalni lokatorzy sami ją znaleźli wśród setek podobnych. Dlatego ogłoszenie trzeba bardzo dokładnie przygotować zwracając uwagę na takie kwestie, jak:

 •  Szczegółowy opis mieszkania uwzględniający wszystkie jego zalety i cechy,
 • Bardzo estetyczne fotografie przedstawiające posprzątane mieszkanie w świetle dziennym,
 • Podanie ceny na podstawie wcześniejszego porównania podobnych ofert.

Pamiętajmy, że ogłoszeń informujących o wynajmie mieszkań jest naprawdę sporo i w dużej mierze od nas zależy, czy nasza oferta przyciągnie uwagę zainteresowanych osób.

Jak pokazać mieszkanie?

Jeśli już udało się nawiązać kontakt z osobami zainteresowanymi wynajmem mieszkania, należy zadbać o to, aby prezentowane lokum wywarło jak najlepsze wrażenie. Aby to osiągnąć wystarczy kilka prostych zabiegów takich jak:

 • Umówienie się z lokatorami w porze, gdy mieszkanie jest najbardziej doświetlone,
 • Staranne posprzątanie mieszkania,
 • Usunięcie wszystkich zbędnych rzeczy i akcentów personalizujących wnętrze i świadczących np. o zainteresowaniach osób aktualnie zamieszkujących dane lokum,
 • Zadbanie o przyjemną atmosferę np. poprzez cichą muzykę lub zapach świeżo zmielonej kawy.

W miejscowościach turystycznych takich jak np. Międzyzdroje czy Świnoujście mieszkania można też wynajmować sezonowo na krótszy okres czasu. Wtedy zadbajmy szczególnie o reklamę na portalach oferujących noclegi wakacyjne, zwracając uwagę na to, aby promocję zacząć odpowiednio wcześnie.